Organizacje i stowarzyszania skupiające mechaników

Dzisiejszy świat lubi promować się przez rozmaite organizacja i stowarzyszenia. Dzięki nim można skupić wokół siebie pewne środowiska fachowców. Odnosi to niekiedy całkiem interesujące skutki, bowiem jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż dzięki temu można organizować spotkania integracyjne, podczas których specjaliści z danych profesji mogą się wymieniać spostrzeżeniami i praktycznymi uwagami na temat danego zawodu... na tym mogą skorzystać klienci. Co ciekawe, niezależni mechanicy i ich autowarsztaty także mają kolka swoich organizacji. Jedną z najprężniej działających jest Stowarzyszenie Niezależnych Warsztatów Samochodowych. Na początku była to niewielka organizacja, dziś jednak skupia wokół siebie tysiące mechaników z całego kraju. Owe stowarzyszenie nie tylko wspiera autowarsztaty, ale i robi wiele dobrego dla promowania marki uczciwego mechanika. Odbywają się także ciekawe konkursy dla mechaników, w których mogą wziąć udział wszystkie autowarsztaty z myślą o sprawdzeniu swoich umiejętności. My jednak skupimy się na czym innym. Wspomnieliśmy, że stowarzyszenia i organizacje skupiające mechaników promują markę. Na czym to polega? Wszystko zaczyna się i kończy na tym, ze my jako kierowcy i posiadacze samochodów nie mamy dobrej opinii o mechanikach. Autowarsztaty postrzegamy najczęściej jako miejsca,z których korzystać musimy, ale w których jesteśmy oszukiwani. A to narzuty na częściach a to montowanie zużytych części, niekiedy wręcz kłamstwa i oszustwa w materii zmuszania nas wo wymiany dobrych elementów – tylko po to by zwiększyć koszt robocizny. Nie zawsze jednak tak jest – w mechanice, podobnie jak i w winnych środowiskach trafiają się ludzie uczciwi oraz czarne owce. Nie każdy mechanik to oszust, nie wszystkie autowarsztaty żerują na naszej naiwności. O tym musimy wiedzieć. Stowarzyszenia i organizacje skupiające mechaników od lat walczą o wizerunek warsztatów samochodowych. Wszyscy mają świadomość, że serwisy o swoją markę zabiegać muszą same, nie mniej trzeba zmienić nastawianie kierowców do mechaników. Nie możemy wszak postrzegać wszystkie autowarsztaty jako siedliska zła i oszustw. Czy uda się zmienić nasze podejście do mechaników. W najbliższym czasie nie. I nie chodzi tutaj już tylko i wyłącznie o to, że autowarsztaty naciągają swoich klientów. Ważnym argumentem w tej kwestii są same kwalifikacje mechaników. Niestety coraz mniej jest w naszym kraju szkół uczących tego zawodu, toteż często mamy do czynienia z samoukami. Niestety nowoczesny sprzęt diagnostyczny to tylko połowa sukcesu. Istotniejszym zagadnieniem jest sama naprawa. A tutaj często mamy do czynienia z prawdziwa fuszerką. Płacimy za źle wykonane usługi, a problemy z awarią samochodu się powtarzają – co oczywiście jest dla nas dodatkowym kosztem. Owe partactwo często stawia autowarsztaty w złym świetle. I będzie tak dopóki mechanicy nie staną się profesjonalistami największej miary. Tyko wtedy możemy na powrót zaufać takim fachowcom.

Tagi: organizacje, mechanik, kraj